Световъртежът, замаяността и нестабилното равновесие
са едни от най-честите оплакваниая сред населението.
Тяхната честота е над 30% при хората над 40 годишна възраст и нараства
до 60-70 % след шестото десетилетие.
Световъртежът не е болест, а по-скоро ключов симптом на някакво заболяване.
Най-честата причина за световъртеж са заболяванията на вътрешното ухо, а сред тях най-честата е купулолитиазата – натрупване на кристалчета от калциев карбонат (т. нар. отолити) в полуокръжните канали на вестибуларния апарат. Полуокръжните канали са специализирани структури на вестибуларния апарат, които реагират на ьглови ускорения – завъртане на главата в различни посоки. Когато отолитите попаднат в тези канали се получава патологично възбуждение на вестибуларния апарат и поява на световъртеж. Това води до поява на пристъпен позиционен световъртеж (BPPV) – чувство за потъване при промяна на позицията на главата, например лягане, обръщане в леглото, навеждане. В част от случаите причината за попадането на отолитите в полуокръжните канали е черепномозъчната травма, инфекциите на средното ухо и др. По голяма част от случаите обаче са идиопатични. Лечението се състои в прилагането на репозициониращи техники, с помощта на които се постига „изчистване” на полуокръжните канали и пълно излекуване на световъртежа.
Друга честа причина за вестибуларен световъртеж е Мениеровата болест. При нея има свръхнатрупване на течност /ендолимфа/ във вътрешното ухо. Основното оплакване при болните с Мениерова болест е интензивният световъртеж, които често е придружен с гадене и повръщане. Обикновено световъртежите протичат на кризи с продължителност обикновено за няколко часа. Характерна особеност за Мениеровата болест е, че световъртежът почти във всички случаи се придружава от слухови оплаквания – заглъхване на едното ухо, поява на субективен шум в същото ухо и много характерно чувство за пълнота в ухото. Мениеровата болест засяга мъжете и жените в еднаква степен, като най-често засегната е средната възраст. Обикновено честотата на пристъпите е 1-3 пъти в месеца, но са възможни и значителни вариации. Патогенезата на Мениеровата болест е свръхакумулация на ендолимфа във вътрешното ухо. Причината за това свръхнатрупване засега не е известна. Първата стъпка в лечението е силното ограничаване на приема на сол. Следващата основна стъпка в лечението е прием на диуретични медикаменти. Безсолната диета и приема на диуретици водят намаление на свръхнатрупаната ендолимфа във вътрешното ухо и намаление на оплакванията. Включването на специфични медикаменти които повлияват вестибуларната система, спомага за по-бързото озвучаване на оплакванията. Така проведеното лечение води до почти пълно отзвучаване на оплакванията в почти 80% от случаите. При неповлияване, в някои случаи се прилага на специализирано хирургично лечение.
Много често световъртежът е причинен от възпаление на вестибуларния лабиринт и нерв– т.нар. вестибуларен невронит. В тези случаи световъртежът е с продължителност няколко дни и е придружен със гадене и повръщане. Обикновено пациентите залитат в определена посока. Постепенно настъпва подобрение на симптоматиката. Лечението включва вестибуларни супресанти, антиеметици, анскиолиза и рехидратация в острия стадий. От съществена важност е възможно най-ранното започване на специализираната вестибуларна рехабилитация.
Световъртежът е сред най-честите оплаквания, които следват черепно-мозъчната травма. Характерът на световъртежа, както неговата продължителност и лечението зависят от вида на травмата и нейната тежест. Обикновено леките травми, при които няма счупване на черепни кости и загуба на съзнание преминават леко и без последствия. При по-тежките травми последствията са различни по тежест и продължителност. Черепно-мозъчната травма може да увреди вестибуларния апарат по няколко начина и така да предизвика различни симптоми. Най-честото увреждане е сътресението на лабиринта. При това състояние световъртежът настъпва непосредствено след травмата. Той е много интензивен и често е придружен с гадене и повръщане. Обикновено са засилва при движения на главата, но е проявен и при покой. Силният световъртеж преминава за около седем до десет дни. След този период болните се оплакват от нестабилно равновесие и лека замаяност, които се засилват при резки движения на главата. Лечението включва основно вестибуларни супресанти и антиеметици. Следващото по честота увреждане е купулолитиазата, проявен като пароксизмален позиционен световъртеж – пристъпен световъртеж и чувство за потъване при промяна на позицията на главата – лягане, обръщане в леглото, навеждане. Много често при черепно-мозъчната травма се увреждат и централните вестибуларни структури, локализирани в ствола на мозъка. При този вид увреждания се появява по-често замаяност, която не е толкова тежка и не се придружава с гадене. Тези нарушения обаче са доста по-трудни за диагностициране и по-упорити на лечение.
Голяма част от болните с мигрена се оплакват от замайване както по време на пристъпите от главоболие, така и между тях. Световъртежът при мигрена продължава от няколко минути до няколко часа. При тези пациенти се касае за т. нар. вестибуларна мигрена (или мигренно свързана вестибулопатия според други автори). Вестибуларната мигрена е все по-често поставяна диагноза в специелизираните отоневрологични лаборатории. Принципите на терапията са същите както при мигрената – профилактика с бета-блокери, калциеви антагонисти или антиконвулсанти и лечение с антихистамини и триптани в острата фаза.
Голяма част от младите хора в работоспособна възраст се оплакват от световъртеж. При тези пациенти детайлното изследване на вестибуларния апарат не показва отклонение от нормите. Тогава се приема, че се касае за психогенен световъртеж. Успешното лечение на този тип вертижни оплаквания е комплексно с включване на антидепресанти, психологична консултация и специализирана рехабилитация
Всички тези заболявания са доброкачествени и напълно лечими и адекватно им третиране в много кратки срокове възвръща болните към нормален живот.
Много често световъртежът и нестабилното равновесие са израз на потенциално опасни и дори животозастрашаващи заболявания на нервната система. Такива са мозъчните тумори, инсултите, множествената склероза. Много често световъртежът е първи и много ранен симптом на тези заболявания и когато диагнозата се постави навреме шансовете на болните рязко се подобряват.
Ето защо е необходимо своевременното посещение при специалиста – в единия случай за да се отсрани един решим проблем, а във втория да се вземат навременни мерки за поведение.
64 мисли относно “Световъртежът в клиничната практика”
Здравейте, съветвам Ви да се консултирате и изследвате от специалист отоневролог.
Здравейте имам световъртежи рядко внезапно и трае около минута две но искам да кажа че съм с тревожност пия деанксит лирика и неолексан сега карам и психотерапия незнам дали световъртежите са от вестибулярния може ли да ме посъветвате нещо
Здравейте имам замайване от две години в началото беше слабо ,но с времето се засили освен това имам сърцебиене от време на време бях на кардиолог правих и коронография ,но не откри нищо сериозно след това ми изпрати на невролог този ми изпрати на скенер на глава ,но резултатите са чисти изписани вестигикс и магнерот ,но няма промяна след това ми изписа бетасерк в момента го пия засега няма ефект .Моите проблеми са когато се къпя и се навеждам главата и имам замайване и ,когато се бръсна и също в големите магазини два пъти получих и свътовъртеш в леглото когато се изправях и веднага падах и трябваше да мине и малко време за да стана , имам и едно пукане на ушите и едно заглъхване .От какво може да е .
Здравейте. Вероятно имате проблеми с вестибуларния апарат. За съжаление, само по разказа ви няма как да се постави коректна диагноза. Съветът ми е да се консултирате с отоневролог.
Здравейте. Имам световъртеж от известно време. През нощта по време на сън ми се завърта картината и се събуждам в ужас. Трае 1..до 2 секунди. При изправено положение проблем няма. Но когато легна и се завъртя наляво и надясно проблема се появавя. Отново трае 1..2 секунди. Удря ме на психическа основа. Ходих на отоневролог. Направи изследвания. Не откри нещо драматично. Каза, че не е страшно. Изписа ми бетасерк. Но почвам да се притеснявам силно, да не се появи зад волана. Чувам че имало упражнения. Надявам се да помогнете. Поздрави.
Възможно е да се касае за BPPV. Да, някои подобни световъртежи се лекуват с упражнения. Елате на преглед в Баланс Клиник.
Здравейте,
Вече втори месец пия Бетасерк 3х16 мг както ми е предписан. Но откакто го пия, кръвното ми е 124/87, при положение че винаги ми е било много ниско 96/60. С това кръвно се чувствам много зле.
Също и пулсът ми става 90 или 100.
Някой би ли обяснил на какво се дължи?
Бетасерк може ли да повишава кръвното налягане, защото в листовката е упоменато, че го понижава, а при мен се случва обратното.
Посъветвайте се с лекаря, предписал Ви медикамента.
Относно Вашият проблем се посъветвайте с лекаря, предписал Ви медикамента.
Здр! Аз също имам виене на свят, главозамайване, сякаш съм пила алкохол. Не пия, не пуша. Не мога да влизам в големите магазини, а най-лошото при мене е че припадам. Не губя пълно съзнание, разбирам и чувам какво става около мене, но не мога да реагирам, губя контрол над тялото си, пълна загуба на сили. Пия порехсан и вертигохил, няма полза. Моля за помощ и съвети!
Здравейте. Това, което приемате са хранителни добавки. От тях не може да се очаква особен ефект, освен плацебо. Потърсете специалист. Обичайният набор изследвания за изясняване на паданията включва неврологичен и отоневрологичен преглед, консултация с кардиолог, МРТ на глава, доплер на мозъчните съдове, ЕЕГ, по преценка холтер ЕКГ и др. Започнете с невролог.
Аз, има същия проблем вече две години, пия лекарства, минава но за кратко после лекарствата не ми действат
Имам световъртеж и болка в лявото рамо. Два пъти вече лежа в болница и няма ефект за сега. Моля за съвет!
Здравейте,
заповядайте за преглед в Баланс клиник.
Когато пия РИВОТРИЛ от 5 мг. сутрин, обед и вечер се чувствам добре.
Преди десет дни в 5 ч сутринта се събудих със силен световътеж при обръщане от лява на дясна страна.При изправяне в леглото той отшумя за една минута . Пез деня и нощта нямам никакви признаци, но сутрин продължава да се появява.
Запазих час за преглед във вашата клиника в дежурен кабинет за вторник, 23.11.2021. Кой лекар ще преглежда в този ден?
Вие кога можете да ме приемете, д- р Савов?
Здравейте,
можете да се свържете с д-р Савов на телефон: 0887682173.
Здравейте! След месец ще идвам при вас. Само вие ми останахте като надежда!
Въпроса е дали да си правя Ямр на врата и вестибуларния апарат?Имам ямр на главата и е чист и рентген на врата с 2 шипа!
Мъката е световъртежи по няколко пъти на ден. Или пиянство без алкохол.
Световъртежите са от 1 до 3 на ден траещи от 1 мн до 2ч
Лечението е бетасерк 24 x 3 на ден 1 г. И дименхидринат при криза но ефекта е 0. Всеки ден съм куку на 30г.
Имам и шум в ухото който беше изчезнал но пак се появи съпроводен от намален слух. Определям го така: чувам си пулса а чрез ‘ девертаза ‘ почти изчезва.
Приема на сол е 0.както и всичко вредно като храна.
До тук описаното на къде клони мениер, шипове или възпаление след тежки алергии към полени траещи 15 дена? Опитвам се чрез вашия отговор да се държа психически за да не влоша нещата. Ясно ми е че без преглед няма да има адекватен отг. Благодаря!
Здравейте.
Диагнозата Болест на Мениер се поставя на базата на типични пристъпи със световъртеж с продължителност 20 мин до 24 часа, придружени с флуктуиращи слухови нарушения. Добре е да се направи аудиограма преди и след пристъп. Това можете да направите и сам с помощта на множество безплатни приложения за изследване на слуха чрез смартфоните. Примерно: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobile.eaudiologia
При неясни случаи може да се направи МРТ с контраст и програма за хидропс. Прави се на 1-2 места в София. МРТ на шийни прешлени не е необходим. Съветвам ви да не бързате с образните изследвания, преди да дойдете на преглед. Направете и съхранете само аудиограми преди и по време или веднага след пристъп.
Поздрави!
Здравейте,
От два месеца имам постоянен световтртеж. Ходих на кардиолог, там всичко е наред. Той ме изпрати на невролог прегледаха ме, пуснаха ми изследвания и там всичко е наред. Невроложката каза, че вероятно е на психическа основа и ми изписа „Алора“. Скед 5 дневен прием не почуствах никакво облекчение и отидох в аптеката, там ми предложиха „Вертигохил“. Сега приемам и двете лекарства, но промяна няма. Вече навлизам и в менопауза, дали има нещо общо, не зная. Ако можете да ми дадете съвет как да постъпя ще Ви бъда много Благодарна!!
Здравейте. Съществуват различни причини за световъртеж – заболявания на вестибуларния апарат, на ЦНС, общи заболявания и психогенни причини. Препоръчвам ви отоневрологично изследване, след което при необходимост образни или кръвни изследвания.
Здравеите и от мен такива световъртежи ме удрят че лежа по една седмица всичко ми се върти когато си мръдна главата кръвното добре всички изследвания са добре чувам си и пулса понякога в лявото ухо моля ви даите ми някав съвет какво да правя
Здравейте Госпожо.
Ако пристъпите са редки е необходима терапия с вестибулодепресанти само в пристъп. Ако са чести, е необходимо профилактично лечение, евентуално диета и промяна в двигателния режим. Заповядайте за преглед и преценка на състоянието.
Здравейте Г-жо Николова.
Постоянната замаяност може да се дължи на вестибуларен проблем, на заболяване на ЦНС, на друго соматично заболяване или да е психогенна. Преди да се мисли за лечение, трябва да се установи причината. Препоръчвам ви да направите първо отоневрологичен преглед и съобразно резултата допълнителни изследвания, при необходимост.
Заповядайте в Баланс клиник.
Здравейте,
От години ме измъчва всекидневно замайване, което във времето леко, но постоянно се увеличава като интензитет. Засилва се при навеждане, обръщане, но никога не изчезва – замаяно ми е легнала, и седнала, като се возя, като ходя – винаги. Лекувах се повече от една година при лекар невролог, изпих една камара лекарства – успокоителни, съдоразширяващи, за вестибуларния апарат. И нищо. На скенер, кръвни и доплер – всичко е наред. Само дето аз не съм наред. Обръщам се към вас с молба да ми кажете от какво може да е това замайване, щом не е от главата. И изобщо има ли спасение от това мъчение?
здравейте,доктор Савов. от 10 години пия Сероксат и флуанксол. през 2019 г. направих опит да спра по схема предписана от психиатър лекарствата. всичко вървеше добре докато една сутрин се събъдих с силен свеъовъртеж. не можех да, стоя дори седнала. в болницата ми преливаха Кавинтон, Ноотропил и след 5 дни се подобриха нещата, но върнах наново лекарствата, които вземах. Сега пак правя опит за намаляне на лекарствата. миналия месец опитах с билкови лекарства, като пак спрях антидепресантите по схема, но освен билковите хапчета приемах и поливин клонарекс. появи ми се силно замайване, чуство на нестабилност при ходене. дори и на моменти седнала замаяността беше силна. сега пия ноотропил 800 мг и бетасерк и флуанксол. какво бихте ми препоръчали, за да изчезне това замайване. Благодаря.
Забравих да добавя в коментара си – нямам гадене и повръщане, равновесието е запазено.
Здравейте Госпожо.
Възможно е намаляването на дозите на антидепресантите да провокира замаяност. Моля консултирайте промяната в терапията с лекаря, който ви я е назначил. Разбира се, възможни са и други причини за замаяността. Не е изключено да имате вестибуларно заболяване, което да се е обострило.
Здравейте. Пиша Ви по повод на двумесечно замайване и световъртеж с различен интензитет и проявления, след прекаран Ковид-19.
Преди да опиша настоящия си проблем искам да спомена, че през 2009 г. чрез ЯМР ми бе открита шийна патология – две дискови хернии на нива от С5 до С7, едната от които доста голяма. Те бяха диагностицирани по повод на световъртеж, който се проявяваше около 3 месеца, после изведнъж изчезна от само себе си. От тогава през годините съм имала инцидентни световъртежи, овладяващи се бързо /обикновено лягам на страната, на която е по-слаб световъртежа и като стана сутрин или се събудя през вечерта, той е изчезнал/. Те се проявяваха от носене на тежки предмети, охлаждане, продължителни неудобни пози.
На 5.11.2020 г. имах първи проявления на Ковид-19 – драскане в гърлото и лека кашлица. Три дни след това изгубих вкус и мирис в вдигнал температура до 37.9 за няколко часа, след което си помислих, че всичко приключил. Но на 10.11.2020 г. се събудих с не много силно главоболие от едната страна, след което започна световъртеж, различен от това, което съм чувствала през годините. Лекарите казаха – от Корона вируса е. Всеки казваше различно – един да пия Медрол, друг да не пия, че ще намали възможностите на имунната ми система. Световъртежът бе по-скоро като силно замайване, можех да ставам и да вървя бавно. Не можеш да наклоня главата си напред. В легнало положение имах чувството, че главата ми се пълни с въздух и ме завърта. Особеното бе, че имах странна тежест и налягане в главата, което ми замъгляваше зрителното поле. Когато седнех, все едно, че гръбначния ми стълб се забиваше в мозъка. По главата в тилната област тръгнаха перестезии. От Ковид-а или от сковаността на врата и лежането започна парене във врата, като жарава на моменти, после усетих буквално как ми се възпали периферен нерв отляво и като лава почна да тече по рамото до китката ми. Лекар неврохирург предположи, че притиснати и възпалени нервни коренчета правят оток на меките тъкани. Мъжът ми е фелдшер и в домашни условия при прави Дексаметазон и Мелбек по една ампула дневно, както каза докторът. Впоследствие тежестта и налягане в главата станаха нетърпими и друг невролог ми предписа системи Манитол 4х250 мл. И 5 инжекции. Смея да кажа, че след това налягането чувствително намаля и ми се проясни зрителното поле.
На 14.12.2020 г. направих ЯМР на глава и шия в болница „Света София“, като мозъкът, за радост, ми е чист. Прилагам заключението: „Единичен глиозен фокус вляво окципитално. Двустранен максиларен синуит и сфеноидит. Дискова херния на ниво С5-С6. Стеноза на спиналния канал. Дискова протрузия на ниво С6-С7. Дегенеративни изменения в шийния отдел.“.
И така, към днешния момент замайването и парестезиите са все още факт, като паренето и тъпата болка във врата са по-малко. Замайването зависи от позицията на главата, влошава се при накланяне напред, също и при завъртане на тялото. Не мога да работя, защото накланянето напред е травмиращо. Има много редки минути на пълно просветление. Пробвах с различни лекарства по предписание на невролози. Имаше момент, в който нещата сякаш тръгнаха да се оправят и после изведнъж всичко се завърна. Въпреки всичко си давах кураж, че нещата ще са наред, докато на 4.1.2021 г. се събудих от световъртеж в ранните сутрешни часове, като бе невъзможно да се обърна настрани – и наляво, и надясно. Имах чувството, че наред със завъртането и ме потапя. През деня се влоши и обичайното замайване. На 6.1.2021 г. бях на преглед при отоневролог в Пловдив, който констатира следното: „Тонална аудиометрия лек двустранен приемен хипакузис за ниски честоти. Отоневрологично изследване – наличие на хоризонтално-ротаторен нистагъм двустранно бързо изчерпващ се. Дисхармонично променени координационни и статокинетични проби. Връщателни проби двустранна хиперрефлексия с вегето-вегетативни симптоми 1-2 ст.“ Изписа ми Вертигикс 2х1, Цитизин 2х2 мл., Флунаризин вечер и Имусан 2 капс.сутрин.
Неврологът ме изпрати и на очен лекар, който не откри проблем, но ми изписа очила за далече, съответно 1.5 и 1.75 диоптъра.
Днес сутринта, 9.1.2021 г. бурният световъртеж при проба да се обърна в леглото се повтори, после ми се виеше свят и като станах от леглото. /пред миналите вечери много бавно и при замайване можеш да се въртя/.
Като че ли нишите, в които намирам спокойствие започват да свършват и ме наляга тревога, че няма отърване от този кошмар. Трябва да се върна на работа, а тя е свързана с компютър и комуникация с много хора /зам.-директор на училище съм/.
Моля, помогнете ми. Какво се случва – вестибуларен невронит след Ковид-а? Колко време ще продължи и дали правилно се лекува? Защо насложи новата симптоматика със силния световъртеж сутрин, при обръщане в леглото? Какво не правя както трябва? Дълга Ковид опашка? Моля, разчитам изцяло на Вас за професионално мнение и лечение.
Здравейте! Поставена ми е диагноза Мениерова болест. Пия Бетасерк от 2 месеца. Но шума в ухото не изчезва. Той се променя постоянно от слаб към силен.. от шумене към пискливи звуци. При сън постоянно сънувам. През 10 дни получавам световъртеж който трае 3 ,5, 7ч потошавам го с дименхидринат 50мг.
Изпадам в безнадеждни депресии ;(
Има ли надежда за лечение? Ще дойда и при вас.
Какво да избягвам освен сол?
Как да се лекувам правилно?
Има ли излекувани?
Благодаря за отг. Да сте живи и здрави!
Здравейте.
Сигурна ли е поставената диагноза?
Тоест типични по характеристика пристъпи плюс слухова симптоматика и съотвени промени в аудиометрията?
Ако е така, затегнете диетата; Може да се увеличи дозата на Бетасерк; Ако има провокиращи фактори, те да се отстранят; Ако тези мерки не са достатъчни, да се включи медикамент, намаляващ производството на ендолимфата;
Има и други терапевтични стратегии, както и опции за оперативно лечение.
Да сигурна е намален слух до 250hz, vemp 79% абнорма left
Пия бетасерк 24мг 3×1 вече 1месец като ми еназначено лечение от 6м . Шума в ухото варира от много слаб до мн силен и не изчезва. Кризите бяха през 7 дни а вече 9 ден без криза за моя радост. Солта е ограничена до 0. Пия само вода и Диуретични чайове за отводняване на организма. Стреса и физическите натоварвания също са ограничени. Какво е лекарството за ограничаване на ендолимфа? Вие извършвате ли операции? Колко струват или поемат ли се от здравната каса? И какви са тоест ще си загубя ли слуха или равновесието? Благодаря ви много да сте живи и здрави! Това е нетърпимо ден и нощ звуци звуци… Да прибягвам ли към операция за да не стане усложнение или да търпя докато не минат тези 6м с лечение от бетасерк? Благодаря ви още веднъж просто нямам друга надежда! Живи и здрави!
Здравейте.
Медикаментът, за който питате се нарича ацетазоламид. Препоръчвам ви да дойдете за преглед в Баланс клиник. Моля донесете наличната ви медицинска документация.
Здравейте, преди година и половина за пръв път се сблъсках със световъртеж. Случи се по време на съм, обръщайки се на дясно в леглото усетих , че цялата стая се върти. Невролог ме диагностицира със BPPV. Не ми изписа никакви лекарства, а само упражнения за позициониране на кристалите във вътрешното ухо. След известен период нещата се подобриха , но за съжаление само за няколко месеца. Една сутрин отново се събудих със световъртеж. Този път решихме да направим ядрено-магнитен резонанс. Резултатът беше нормален и отново диагноза BPPV. Започнах отново с упражненията, пак период на подобрение , последвал от 3 месечен период , през който усещам, че земята под мен се люлее когато съм в легнало положение. Моля ви помогнете, на какво може да се дължи това . Не мога да живея по този начин , изпаднах в депресия , нямам желание за нищо.
Здравейте Гергана,
Случва се често BPPV да рецидивира. В тези случаи се препоръчва да се поддържа ниво на витамин Д в организма около и над средата на нормата. Съобразно типа BPPV могат да се провеждат профилактични упражнения. Да не се допускат позиции, при които главата е увиснала назад продължително време.
Поздрави и успех!
ЗДРАВЕЙТЕ ИМАМ СЛЕДНИЯТ ПРОБЛЕМ .ОТ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ ИМАМ ШУМ В ДЯСНОТО УХО .ПО СКОРО СИ ЧУВАМ ПУЛСА .ПЪРВОНАЧАЛНО ГО УСЕЩАХ САМО ВЕЧЕР .СЕГА ВЕЧЕ ГО УСЕЩАМ ПРЕЗ ЦЕЛИЯТ ДЕН.НАПРАВИЛА СЪМ ПРЕГЛЕД ПРИ КАРДИОЛОГ И УНГ.ОТ 1 ГОДИНА СЪМ В МЕНОПАУЗА .
Здравейте.
Многобройни са причините за туптящ шум в ухото.
Препоръчвам ви отоневрологично изследване, след което преценка за допълнителни изследвания или лечение.
Здравейте.
Преди две години, една неделя на втори септември получих замайване, час, два по-късно започна повръщането, а малко след това започна световъртеж, който мога да опиша само като все едно бях пуснат в центрофуга. Дойде вечерта линейка взе ме и в болницата ме пое невролог, който ме прати на скенер на главата, рентген на шийни прешлени и кръвни излседвания. Всички изследвания бяха перфектни с тази разлика, че на рентгеновата снимка на шията лекарите откриха шипове. Тъй като нямах абсолютно никакви други оплаквания освен острия световъртеж, невролога ми каза, че имам шипове и те са виновни за състоянието ми. Искам да отбележа, че преди световъртежа имах болка, която се намираше зад лявото ухо и лявото око, предполагам лявото вътрешно ухо. Осем дни лежах без да мога да стана световъртежа не искаше да ме пусне, чак на осмия ден направих първите няколко крачки… Както и да е възстанових се и мислех, че с това нещата са приключили.
Мина малко време след този случай и започнаха едни атаки на остро замайване, което на моменти граничи с припадане (и до ден днешен е така). Отидох на друг невролог, след много излследвания и дадени пари за тях, невроложката каза че от шипове не може да ми се вие свят. Имал съм високо кръвно и съм бил психически натоварен. Предписа ми Клонарекс и някакво лекарство да ми сваля кръвното. Една четвъртинка от клонарекса ми осигуряваше чувството на парцал за два дни. От лекарството за кръвно, така ми падна кръвното, че от всяко по рязко движение ми пречерняваше. След посещение при личния ми лекар, той ми забрани повече да посещавам тази невроложка и ме насочи към друга невроложка. Тя ме прегледа и ме прати на ангиография в една софийска болница, да обаче някой по веригата беше объркал нещо и попаднах при ангиолог. След преглед с ехограф ми каза, че кръвоносните съдове във врата ми, сечението им е на долна граница и в комбинация с шипове нищо чудно да имам тези проблеми. Насочи ме към друга невроложка, която за първи път ми направи изследвания свързани с това да разбере дали имам проблем с вестибуларния апарат (6-7 месеца по-късно). Забеляза, че при по-рязко въртене на главата получавам нистагъм. За първи път чух диагноза различна от шипове, депресия, самовнушение и какво ли още не. От там бях пренасочен към отоневролог. Той още при срещата си с мен забеляза, че едното ми око е леко изместено и предположи, че мозъка компенсира нещо. И той ме подложи на различни тестове, слух, координация и забеляза, че имам отклонение от двадесет градуса при различните тестове, на които ме подложи. Показах му снимката с шиповете и нещата пак се задъниха. Каза ми, че това не може да се оправи, че трябва да отида на физиотерапевт, после каза да не ходя на физиотерапевт, защото можело да стане по-зле. Попита ме дали съм се къпал с гореща вода, имах такъв случай, когато се изкъпя с гореща вода едвам се задържам прав.
Всъщност и там е проблема, забелязал съм че през горещите дни от лятото съм най зле, с нетърпение чакам да си отиде за да се почувствам пак човек. Преди няколко дни пих един Карсил (обърках бъбречна криза с чернодробна такава) час, два по-късно имах абсолютно същата болка в главата като тази, която имах, когато започна световъртежа, с тази разлика че болката вече я чувствах в дясната част на главата. Забелязах също, че Диклак ми помага доста, когато получа сеиорзно замайване. Пил съм Бетасерк, Вестибо, Вертигохил и какво ли още не, но единственото нещо, което смея да кажа че помага е Ноотропил, ако пропусна да го пия два, три дни замайването става нетърпимо.
Преди няколко дни попаднах в спешното с бъбречна криза и се срещнах със същия лекар, който ме преглеждаше когато бях със световъртежа. Казах му, че съм замаян и че имам шипове за това предполагам, че е от тях, а той ми каза, че всички имат шипове и че от тях не може да съм замаян. А преди две години твърдеше друго!
И до ден днешен не знам, какво ми е! Възпаление на вътрешното ухо, шипове, множествена склероза, притиснат кръвоносен съд или нерв? Просто се влача ден за ден и каквото стане и се отчайвам все повече и повече и най-вече се моля лятото да свършва по-бързо. Ако може да ми дадете някакъв съвет, но чесно да ви кажа загубил съм вече надежда, че нещо може да се подобри.
Благодаря ви!
Здравейте.
Диагнозата Множествена склероза се потвърждава или отхвърля чрез МРТ изследване на главен мозък. Ако колегите невролози не са ви препоръчали това изследване е малко вероятно да се касае за Множествена склероза, макар че понякога тя може да дебютира с остра вестибуларна криза. Ошипяването на шийните прешлени едва ли е причина за оплакванията. Вероятно сте преболедувал вестибуларен нервронит и вестибуларната функция не се е възстановила напълно. Заповядайте в „Баланс клиник“ за комплексно отоневрологично изследване.
д-р Георги Савов
Здравейте д-р Савов. Бих желал да споделя, моето състояние и ще съм благодарен на вашето мнение. Преди месец се събудих с адски световъртеж,който ме принуди да посетя спешен център понеже се изостри вечерта. След направения неврологичен преглед там ми казаха, че нямам симптоми на неврологично заболяване. С течение на времето установих, че го получавам само в легнало положение, при извъртане на главата на дясно пак легнал, при изправяне от легнал(за кратко) и при извъртане и задържане глава нагоре в изправено положение. Ходих при втори невролог, който ми изписа арлеверт, който пия от месец и направих доплер, който не показа отклонение. Бих казал, че имам подобрение, но все още го има, като легна. Благодаря ви предварително.
Здравейте.
По описанието на оплакванията ви смятам, че е възможно за страдате от т.н. Пароксизмален позиционен световъртеж /BPPV/. Препоръчвам ви отоневрологично тестуване.
Благодаря за мнението ви! Всичко добро!
Здравейте ,имам замайване на главата ,заглъхване ,пълнота и сърбеж в ушите ,скованост във врата чувство че главата ми тежи,изтръпване в главата. Често забравям.Симптомите около цикъл се засилват. Иначе са постоянни,но по -слаби. Нямам нистагъм,поне когато ми направиха пълно отоневрологично изследване. Направих скенер на глава и шия. С главата всичко е наред. Но резултата от скенера на шията е следния :
“ Без изявена стеноза на предно и задно арахноидални пространства ,при наличие на малка медиана протрузия на ниво С5- С6 с дискретно локално стеснение на предно арахноидално пространство.Какво значи резултата от изследването и възможно ли е симптомите ми да се дължат на това нещо,което е в резултата от скенера
Здравейте.
Описаните промени в МРТ на шията е малко вероятно да причиняват подобни оплаквания.
Здравейте.
Хормоналният дисбаланс понякога провокира замаяност, но едва ли е причина за всичките ви оплаквания. Препоръчвам ви като първа стъпка консултация с невролог.
Здравейте,мойте симптоми ( силно замайване ,чувство за нестабилност,и неадекватност ,заглъхване на ушите ,ускорен пулс и чувство за “ тежка глава “ са постоянни ,но се засилват в дните около менструацията /преди да настъпи ,и по време на нея / . Половите хормони не са ми в норма. Възможно ли е от половите хормони да имам тези проблеми.
Поздрави.
Здравейте, от близо година страдам от световъртеж, почти постоянно се чувствам замаяна, но на моменти получавам толкова силни кризи, че имам чувството че ще припадна, всичко започва да се върти. Направиха ми аудиометрия, но няма никакви отклонения. Пила съм Арлеверт, ноотропил, винпоцетин и още няколко вида лекарства, но никакви резултати. Ходила съм на оториноларинголог, невролог,дори на ендокринолог и хормоните са си в норма. Какво ще ме посъветвате, от къде да потърся помощ?
Здравейте.
Вероятно имате заболяване на вестибуларния апарат, независимо, че аудиометрията е нормална.
Препоръчвам ви да проведете отоневрологично изследване в Баланс клиник.
Здравейте, постоянно усещам замайване , люлеене. При ходене пеша или шофиране симптомите се засилват . Имам и силно сковаване във врата, чувство за неадекватност и заглъхване на ушите , докато шофирам. На какво може да се дължи ? И сковаването на врата има ли нещо общо?
Здравейте.
Възможно е замаяността ви да е свързана с вестибуларен проблем. Понякога обаче подобни симптоми се провокират от общи заболявания и състояния на организма. Често при вестибуларни проблеми хората ограничават активните си движения и това провокира скованост във врата. Препоръчвам ви детайлно отоневрологично изследване в Баланс клиник с цел уточняване естеството на проблема.
д-р Георги Савов
Zdraveite , padnah ot okolo 3 metra i poluchih travma na glavata sas slab ottok vanshen koito do sedmica se raznese no 2 sedmici sled tova poluchih postoianen lek svetovartej i leka diskomfortnost, vazmojno li e da sa v sledstvie na travmata i shte otshumqt li s vremeto
Здравейте,
възможно ли е след прекарано сътресение и пълна почивка от 2 седмици да се появят симптоми по време на тренировка във фитнеса като силно заглъхване/ запушване на ушите и леко припукване в лявото…освен придръжаващото почти постоянно налягане в главата ? Трябва ли да почивам още 2 седмици например или мога да започна просто с по-леки натоварвания в този период – йога, плуване, велоаргометър ?
Здравейте. При ЧМТ е възможно да се увредят структури на ухото и да има подобни симптоми. Разбира се, симптомите могат да се дължат на друг проблем, несвързани с травмата. Съветвам ви да консултирате със специалист, преди да провеждате каквото и да е физическо натоварване.
Здравейте.Имах световъртеж март месец.Когато се надигнах от леглото всичко пред мене се въртеше от ляво на дясно.Беше еднократно, след което цял ден ми беше замаяно и не можех да си вържа обувките. Ходих бавно и неориентирано.след това имах световъртеж за 2-3 секунди само когато съм легнал и се завъртя на дясно.Това продължаваше 1-2сецмици. Нещата отминаха, но остана това леко замайване, което не ми пречеше да шофирам. След 3м.имах синузит(направената ренгенова снимка го доказваше) издухах си носа много силно от двете ноздри едновременно.Като явно съм го бил запушил частично с ръка при самото издухване. И в следствие на това ухото ми изпука и изсвири (дясното). Почувствах отпадналост и лека замаяност и загуба на равновесие.Ходих на УНГ и от издухването съм си вкарал секрет в ухото.Това беше установено.Вече няма нищо на ухото ми само лек дискомфорт и лека болка, но видимо от вторичния преглед няма нищо.Остана ми тази замаяност и когото карам колата на дълги разстояния ми е дискомфортно започвам да се потя замаяност от колите предметите, но в града като си карам нямам особен проблем(там карам бавно 40-50км).Има ли вероятност от това силно издухване на носа да съм си повредил вестибуларния апарат(нещо да съм счупил)?И възможно ли е тая постоянна замаяност и несигурност при ходене да е от него?Направени са ми изследвания и имам едностранна дизфукция на десния вестибуларен апарат 20%. Вече месец пия Арлеверт и правя рехабилитационни упражнения назначени ми от специалист, но видимо за мен подобрение няма. И съм отчаян, че това ми състояние ще остане постоянно. Моля за Вашето компетентно мнение.Благодаря Ви за отделеното време.
Здравейте.
Вероятно сегашните ви оплаквания са свързани с нарушената функция на десния вестибуларен апарат. Световъртеж, появяващ се при усилие /вкл издухване на носа/ може да бъде симптом на фистула или дехисценция. Един месец е минималният срок, необходим за преценка на ефекта от лечението. Тоест, имайте търпение.
Поздрави.
Нямам световъртеж от март месец.Само замайване и проблем с равновесието.аудиограмата ми е отлична на двете уши и кръвната картина е добре.
Понякога дясното ухо ми заглъхва. Забелязал съм, че когато си поема по силно въздух от носа или когато си издухвам носа. Това свързано ли е с нещо по вестибуларния апарат?
Заглъхването на ухото вероятно е свързано с промяна на налягането в средното ухо. Вестибуларният орган се намира във вътрешното ухо. Ако издухването на носа причинява освен заглъхване на ухото и световъртеж, то е възможно да съществува патологична комуникация между двете структури /средно и вътрешно ухо/ – фистула или дехисценция.
Възможно ли е да има само
постоянно замайване при наличие на фистула или дехисценция?
Здравейте.
При хронична замаяност диференциалната диагноза включва дехисценция или фистула. Все пак, по-типичната симптоматика са вестибуларните и слухови симптоми, провокиращи се от промяна на налягането.
Има ли начин да се докаже наличието на фистула или дехисценция?
Здравейте! Страдам от световъртеж от много време. При по-бързо движение получавам нестабилност в походката, омекване и чувство за нестабилност в крайниците, невъзможност да погледна в страни. И най-малкото разклащане, завъртане и вибрация (пътуване в кола) води до същите симптоми. Какво бихте ме посъветвали? Благодаря!
Здравейте госпожо.
Има няколко възможни причини за страданието. Тъй като вестибуларният апарат е основна структура, детектираща движенията на главата, увредата му може да доведе до подобни оплаквания – замаяност и нестабилност, провокиращи се от резки движения, активни или пасивни (возене в автомобил, асансьор, ескалатор); Замаяността може дори да се провокира от движещи се обекти и светлини пред очите. Подобен синдром може да се развие след остра вестибуларна увреда, когато не е проведено своевременно правилно лечение или да се настъпи постепенно. Честа причина е мигрената и повтарящи се пристъпи при болест на Мениер. Съществува и едно мултифакторно заболяване със сходни оплаквания – т.н. Персистираща постурална перцептуална замаяност. Разбира се, увреждания на структури в малкия мозък и мозъчния ствол също могат да протичат с подобни оплаквания. Възможни са и извънневрологични и извънвестибуларни причини. Заповядайте в нашият център за по-подробна диагностика.
д-р Георги Савов
Поздрави.